Beton Silim ve Beton Parlatma

Beton parlatma nedir?

Beton Parlatma, HTG beton silim makineleri ve elmas bıçaklarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılıp SİKA yapı kimyasalları ürünleriyle mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır.

Beton parlatma kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir, beton zemine çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir. Beton parlatma geleceğin zemin teknolojisi olarak gösterilmektedir.

Beton parlatma nasıl yapılır?
HTG yüzey silim makineleri ve HTG elmaslarla beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla mekanik olarak aşındırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır. Mekanik bir silim işlemidir. Özel olarak tasarlanmış elmaslar her adımda farklı bir incelikle kademe kademe betondaki görünen çiziklerin yok olmasını ve belli bir aşamadan sonra da gözle görülmeyecek bir hal alması sağlar. Bu durumda göz mikro çizikleri algılayamaz ve mükemmel bir parlaklık elde edilir. Ara katmanda ise lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici betona emdirilerek betonun çok daha sağlam ve tozumaz bir yapıya kavuşmasını sağlar.
En son katmandan sonra da yüzeye koruyucu glos emdirilerek betonun kaymaması ve çok daha uzun süre parlak kalması sağlanır. Ayrıca yağ, su asit gibi aşındırıcılara da karşı koruma sağlanır. Zemin parlatma  uygulaması  sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir. Beton parlatma  basit ama bir o kadar da etkin bir uygulamadır. beton parlatma mevcut betonu sanki mermer ya da  granit döşenmiş gibi mükemmel hale getirir.

Beton Silimi

Zemininize uyguladığınız beton, her ne kadar düzgün dökülürse dökülsün, pütürlü bir yüzeye sahip olacaktır. Pütürlü bu yüzey, üzerine yapılacak uygulamalar için engel teşkil eder. Sorunun bu noktasında uygulanacak en düşükmaliyetli ve en kaliteli çözüm ise beton silimi işlemidir. Beton silimi , özel makinalarla betonun bozuk üst yüzeyinin tıraşlanması, her uygulamaya müsait dümdüz bir yüzey yaratmayı sağlayan bir işlemdir.

Comments are closed.